تبلیغات
بومی ماندن و جهانی شدن

بومی ماندن و جهانی شدن
تفکر برای تفکر 
قالب وبلاگ
نویسندگان
استخاره با قران
استخاره آنلاین با قرآن کریم

قال روزانه
فال امروز


تاریخ زبان كردی :

همه ی زبان های رایج دنیا به غیر از زبان «اسپرانتو»كه به عنوان زبان ساختگی در نوع تلفیقی است ریشه در ما قبل تاریخ دارند یعنی هنگامی كه هنوز خط و كتاب اختراع نشده است.

زبان كردی نیز از این قاعده مستثنی نیست.از كتاب های تاریخ زبان چنین می توان نتیجه گرفت، كه این زبان پیش از تشكیل امپراتوری هخامنش در غرب ایران و دیگر نواحی تحت سلطه ی دولت آریایی تبار ماد رایج بوده است.و می توان یكی از مهمترین زبان های ایران دانست كه تا حالا دوام آورده است و بیش از سیزده میلیون كه اصالتشان ایرانی است با آن تكلم می كنند.

این زبان شاخه ای از زبان های ایرانی کهن  است كه از زبان هند و ایرانی منشعب شده و خود به گویش های مختلفی تقسیم شده است كه شاخه های آن به شرح زیر است.

شاخه های اصلی گویشی جامعه ی زبانی کُردی :

زبان کردی به سه شاخه ی گویشی اصلی: شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم می شود.

کردی شمالی: این شاخه دارای گونه ها(گویش های) زیر است:جـزیره ای،هکاوی، بایزدیـدی،بوتانی شمیدینانی- بادینانی.

کُرد زبانان نواحی شهر ارومیه،سلماس،ماکو،نَقَده،برادوست،ترگَوَر،مَرگَوَر و کردهای خراسان از جامعه­ی زبانی این گویش هستند که به آن کرمانجی هم می گویند.

کردی مرکزی: این شاخه دارای گونه های:گورانی،مُکریانی(اورامی)،سورانی،اردلانی جافی است وساکنان­مهاباد،بوکان،سـردشت،پیرانشهــر،مــریــوان،گهــواره،کرنـدغرب،پاوه­واورامــانات،روانســر،سقــز، بانــه ،تکاب،سننــدج،دیواندره،کامیــاران،جوانـرود،روانسر،ثلاث­باباجانی و قسمتی از شهـــرسرپل زهاب از جامعه ی زبانی این گویش هستند و از ویژگی های خاص گویندگان این گویش این است که عموماً دارای مذهب اهل تسنُن هستند یعنی(سُنی مذهب) هستند.مرکزیت اصلی این گویش ها در استان کردستان و قسمتهایی از استان آذربایجان غربی می باشد.

کُردی جنوبی: این شاخه دارای گونه های گویش کرمانشاهی،کلهری،فیلی می باشد و به لحاظ خویشاوندی و محور مشترک گویش های زبان کردی تقریباً برای بقیه ی گویش ها راحت و قابل فهمتر است و دارای اشتراکات زیادی با زبان فارسی بویژه فارسی اوستایی و همچنین فارسی امروزی است.یکی دیگر از نکات قابل ذکر این شاخه این است که زبان لُری و لکی،بختیاری از زبان های خویشاوند آن هستند ساکنان کرمانشاه،گیلانغرب، دالاهو،سرپلزهاب قصرشیرین،اسلام آباد غرب،سرمست و بخش هایی از استان های در همسایگی کرمانشاه از جامعه های زبانی این گونه ی گویشی می باشند.

شایان ذکر است عــده ای از ساکنان بعضی شهرهای کرمانشاه و ایلام به دلیل مهاجرت و پیوندهای خویشاوندی با زبان لری و لکی دارای نوعی گویش میانجی خاص و نزدیک به کُردی جنوبی هستند. شهرهای ،دهلُران،ایوان از توابع ایلام و بیشتر جمعیت شهر ایلام،  شهرستان های هرسین،کنگاور و بیستون کوهدشت،صحنه، و قسمتی از ساکنان شهر کرمانشاه زیر مجموعه ی جامعه ی زبانی این گویش هستند و به عقیده ی بیشتر زبان شناسان این ها در اصل همان لُر زبان هایی بوده اند که تحت تأثیر زبان کردی قرار گرفته اند و اطلاق نام لکی از دو همخوان(لام و کام)یعنی لام اول لُری و کاف اول کردی گرفته شده است. در ادامه ی معرفی شاخه های اصلی گویش کلهری ایتمولوژی زبانی جایگاه زبان کردی در نمودار زبان های رایج ایرانی به شکل زیر معرفی می گردد.

 


[ دوشنبه 3 بهمن 1390 ] [ 11:59 ب.ظ ] [ حسین کمری ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


من معلم اولین دبستان میخیم کودک دروازه های تاریخیم
نام من حسین کمری است معلمی از دیار داغها و باغها . من در یکی از روزهای خداحافظی بهار و در استانه ظهر های گرم تابستان 1360 که سایه ها می دانستند چه تابستانیست در روستای سرسبز چمن گلین به دنیا امدم .دوران دبستان را در میان کوچه باغهای زیبای روستا گذرانده و جهت ادامه تحصیلات در دوره راهنمایی به علت نبودن مدریه راهنمایی در روستاهای همجوار به شهرستان سرپل زهاب عزیمت نموده و دوران راهنمایی و دبیرستان را در این شهر طی نموده و سپس در کنکور سراسری در رشته تربیت معلم اموزش ابتدایی قبول شدم بعد از اتمام مقطع کاردانی در همان سال بخاطر علاقه ام به زبان و ادبیات فارسی کنکور سراسری شرکت کردم و کارشناسی زبان وادبیات فارسی محض قبول شدم و بعد از اتمام دوره کارشناسی ام در مقطع فوق لیسانس دانشگاه ملی ( پیام نور ) به دلیل علاقه ام به مباحث زبان شناسی در رشته زبان سناسی اموزشی (اموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان ) قبول شدم و ادامه تحصیل داده و هم اکنون مشغول نوشتن دفاعیه ی پایان نامه ام تحت عنوان ( اموزش زبان فارسی به کرد زیانان ) هستم .
در دوران تدریسم در آموزش و پرورش به خاطر علاقه ام بارها در مسابقات علمی تخصصی . فرهنگی و ادبی و همچنین جشواره های الگوهای برتر تدریس شرکت و حضور فعال داشته ام و حاصل تجربیاتم را در نشریات مختلف ب به چاپ رساندم و به مدت 7 سال نیز از سوی همکاران فهیم و بزرگوار شهرستان سرپل زهاب به عنوان سرگروه اموزشی انتخاب شده ام و سعی نموده ام زکات علمم را در این جلسات بپردازم . و هم اکنون بعنوان مدرس شهرستان سرپل زهاب و دیگر شهرستانهای استان در کلاسهای ضمن خدمت و همچنین تدریس در مدارس ابتدایی شهرستان سرپل زهاب مشغول فعالیت هستم
و تعدادی از عناوین و مقامهایی که حاصل مطالعات و تحقیقات .تجربیات و تحصیلاتم می باشد به شرح زیر است:
1- نفر برگزیده تجارب موفق معلمان سراسر کشور در سال 81
2- نفر برگزیده مسابقات علمی تخصصی معلمان تربیت بدنی در مرحله ی کشوری سال 87
3- بیش از 5 بار کسب عنوان برتر جشنواره های تدریس مناسب در سطح استان و کشور در رشته های مختلف چند پایه و تک پایه و بیش از10 بار عنوان اول شهرستان سرپل زهاب
4- سرمربی مسابقات تیم جودوی استان کرمانشاه در 26 دوره المپیاد سراسر کشور در شهر ارومیه و بیست و هفتمین دوره المپیاد سراسر کشور در زنجان و همچنین سرپرست اولین المپیک دانش اموزان سراسر کشور در استان کرمانشاه
5- بیش از نوزده سال سابقه ورزش های رزمی و مسئول انجمن جودوی اموزشگاهای شهرستان سرپل ذهاب
6- مسئول انجمن ادبی ( سهراب سپهری ) شهرستان سرپل ذهاب زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی
7- داور جشنواره الگوهای برتر تدریس استان کرمانشاه ( مرحله ی قطبی سال 89)
8- داور مسابقات علوم ازمایشگاهی استان کرمانشاه (مرحله ی قطبی سالهای 87 و 88 و 89 )
9- دارنده کمربند دان 2 مشکی هنر رزمی جودو و قهرمان جودوی لیگهای چهار منطقه ی کشور در سال 80و بیش از ده سال مربیگری باشگاه جودو شهرستان سرپل زهاب
10 - نویسنده دو کتاب در دست چاپ مجموعه شعر فارسی تحت عنوان ( از گریه های تمدن ) و مجموعه شعر کردی کلهری ( له پرزه ی واران )
11- تالیف بیش از 30 مقاله ی علمی اموزشی و ادبی در نشریات و مجلات با تایید کمیسیون تالیفات استان
و ....

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

تبادل لینک

خرید بک لینک